po-pá: 8:00-16:00

Investice do fotovoltaiky se vyplatí, pokud elektřinu nechcete prodávat, ale sami ji dokážete maximálně využít. Budete se divit tomu, co elektrárna zvládla vyrobit v letošním roce.

Celé září bylo krásné počasí, málo srážek i mraků a hodně sluníčka, což svědčí fotovoltaickým elektrárnám. Za celé září jsme měli jen čtyři dny, kdy malá elektrárna našeho milého zákazníka s maximálním výkonem 7 kWp vyrobila za den méně než 20 kWh elektřiny.

Propočty založené na dlouhodobých datech o slunečním svitu a parametrech předpokládají, že v naší elektrárně máme za rok vyrobit 6,3 MWh elektřiny. Toto množství jsme ale překonali už před měsícem a za srpen jsme přidali 800 KWh, což je  o čtyřicet procent více, než předvídala simulace.  Den 22. září byl jediným opravdu ošklivým dnem, kdy bylo zamračeno od rána do noci. Byl to po šesti měsících první den, kdy nestačila ani energie uložená ve fyzické baterii, neboť bylo třeba prát a sušit v sušičce na prádlo. Bylo třeba si odebrat elektřinu z virtuální baterie nad rámec průběžného vyrovnávání zátěže na fázích. Ve virtuální baterii má zákazník podle odečtů z Portálu naměřených dat ČEZ Distribuce na zimu (do 1. května 2024, kdy má zákazník vyúčtování) uložených 3,1 MWh energie, za kterou platí jen daň a distribuční poplatky.

V oblasti přímého výkupu elektrické energie za spotové ceny se situace naopak zkomplikovala. Již v červnu oznámili distributoři vyšší měsíční administrativní paušál 99 korun měsíčně k dalšímu pevnému poplatku 500 korun za každou dodanou i odebranou MWh energie.

 

Společnost Amplitudi sází na to, že i přes letošní ochlazení se v Česku bude stavět dost nových elektráren díky pokračování dotačního programu Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám light.

Amplitudi chce trumfnout svoji konkurenci 25letou zárukou na výkon celého fotovoltaického systému. Záruka zaujme tím, že trvá stejně dlouho jako předpokládaná životnost solárních panelů. Další výhodou společnosti Amplitudi je skutečnost, že k ohřevu teplé vody instaluje u zákazníků na střeše 6 panelů na rozdíl od konkurence, která dává na střechu 3 – 4 panely, což nestačí k dostatečnému ohřevu vody v bojleru.