po-pá: 8:00-16:00

V příštím roce čeká domácnosti zvýšení regulované části ceny energií. Podle návrhu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) by měla regulovaná složka elektřiny pro domácnosti vzrůst o 71 % oproti letošnímu roku. To představuje zdražení o 1 408 Kč za MWh s DPH. Pro velké odběratele bude zvýšení ještě drastičtější.

Veřejný konzultační proces byl zahájen a konečné rozhodnutí o cenách bude vydáno na konci listopadu. Detailní informace jsou k dispozici na webových stránkách úřadu.

Pokud vezmeme v úvahu průměrnou spotřebu energie domácnosti, což je kolem tří MWh ročně, navýšení ceny pro domácnosti by mělo činit zhruba 4 200 Kč ročně.

Pro velké odběratele energie na hladině vysokého napětí čeká zvýšení o 113 %, zatímco na hladině velmi vysokého napětí o 206 %.

Cena energie se skládá z obchodní a regulované složky. Regulovaná složka tvoří u domácností cca 40 % konečné ceny elektřiny a u plynu 20 %. U velkých odběratelů je podíl regulované složky na konečné ceně nižší.

Místopředseda opozičního hnutí ANO a bývalý ministr průmyslu a obchodu, Karel Havlíček, kritizoval tento návrh a označil jej za debakl současného ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN).

Hlavní příčinou zvýšení je přenesení plateb, které dříve dotoval stát, na spotřebitele. Platby se týkají především obnovitelných zdrojů energie, technických ztrát v energetických sítích a podpůrných služeb. Zvýšení ceny bylo také ovlivněno snížením regulované složky v letošním roce.

Podle Michala Macenauera, ředitele strategie EGÚ Brno, se nový návrh cenových rozhodnutí ERÚ snaží připravit sektor na novou éru dekarbonizované energetiky.